Son Teknoloji Saç Ekimi Yöntemleri Nelerdir?

Son teknoloji saç ekim yöntemleri arasında yer alan seçeneklerin ilk izleri 1980’lerde ortaya çıkar. 1980’lerde mikro ve mini greft uygulamaları yapılır. Zamanla tek seansta daha fazla greft uygulanmaya başlar. İlk zamanlar tek seansta eklenebilecek greft sayısının az olması, işlemin uzun sürmesine neden olmuştur.

Son teknoloji yöntemler söz konusu olsa bile hekimin deneyimi, saç ekiminde başarıyı artıran en önemli faktördür. Bu nedenle seçiminizi doğru yapmalısınız.

En İyi Saç Ekim Yöntemi Hangisi?

En iyi saç ekim yöntemi herkes için farklılık gösterir. Her yöntem maliyet yönüyle birbirinden ayrılır. Aynı zamanda hastanın fizyolojik durumunun hangi yönteme uygun olduğu da önemlidir. Çok sayıda alternatif olsa da her yöntem her hekim tarafından uygulanmayabilir. Hekimler genellikle belirli bir yöntem üzerinde uzmanlaşmayı tercih eder.

KAÇ ÇEŞİT SAÇ EKİMİ VARDIR?

Saç ekimi çeşitleri arasında çok fazla alternatif vardır. Bu alternatiflerden en sık tercih edileni FUE yöntemidir. Daha eski ve geleneksel bir yöntem olan FUT da hala tercih edilir. FUT yönteminde enseden çizgi şeklinde parça alınarak greftler tek seferde toplanır. Bu yöntemde iz kalma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle eskisi kadar rağbet görmemektedir. İnsanlar estetik görüntüyü bozmayan yöntemlere yönelmeyi daha çok tercih eder.

Saç Ekiminde En Son Teknoloji Nedir?

Saç ekiminde en son teknoloji size farklı yöntemler arasından seçim yapma olanağı sunar. Son teknoloji yöntemler; ağrı, acı olmadan ekim yapmayı mümkün kılar. Aynı zamanda tek seansta bile ciddi sonuçlar sunan yöntemler vardır. Ancak her yöntemin başarı şansı birbirinden farklıdır.

DHI

DHI ile saç ekimi uygulama sırasında kullanılan alet yönüyle diğer yöntemlerden ayrılır. Bu yöntemin uygulanması sırasında choi adı verilen bir kalem kullanılır. Söz konusu kalemin özelliği greftleri topladıktan sonra beklemeden ekime geçebilmesidir.

En gelişmiş saç ekim yöntemlerinden biri olarak DHI gösterilebilir. DHI yöntemi ile tek seansta ve 8-10 saatlik bir süre içerisinde ekim tamamlanır. Bu yöntemin bir diğer avantajı da tıraşa gerek olmadan saç ekimi yapılabilmesidir. Ancak greft sayısının çok fazla olduğu durumlarda tıraş gerekli olabilir.

FUE

Fue Yönetimi yaygın olarak kullanılan tekniklerden biridir. Bu teknikte greftler, enseden tek tek alınır. Ekim yapılacak bölge ise uyuşturularak işleme uygun hale getirilir. İşlem sırasında kesi ya da dikiş yoktur. Yaklaşık bir yılda kalıcı saçlar belirgin şekilde ortaya çıkar. Bu yöntem de tıraşsız olarak uygulanabilir.

Choi

DHI yöntemi bazı hekimler tarafından Choi olarak da adlandırılır. Choi işlem sırasında kullanılan kalemin adıdır. Bu kalem aynı anda çok sayıda greft toplayabilme özelliğine sahiptir. Bu yöntem, kalem saç ekimi olarak da adlandırılır.

PRP Destekli Saç Ekimi

PRP destekli saç ekimi işlemi aslında saç ekiminin, oluşumu destekleyici tedaviyle beraber yürütülmesi hizmetidir. Bireyin kendi kanından ayrıştırılan trombosit içeren plazma, PRP yöntemi ile saç köklerine uygulanır. Bu yöntemde ilk önce saç ekimi yapılır. Ardından iyileşme sürecinin hızlanması için PRP kullanılır. Son teknoloji saç ekim yöntemleri arasında yer alan PRP destekli bu uygulamayı da tercih edebilirsiniz.

Motorlu ve Manuel Saç Ekimi

Saç ekim yöntemleri manuel ve motorlu olarak birbirinden ayrılır. FUE yönteminde mikromotor ile işlem yapılırsa greftler daha hızlı biçimde alınır. Ancak manuel yöntemde greftler daha yavaş toplanır. Bu da seans sayısının artmasına yol açar. Motorlu yöntemin maliyeti daha fazla olabilir ancak tedavi kısa sürede tamamlanır.

Altın Uçlu Saç Ekimi

Altın uçlu saç ekimi aslında FUE tekniklerinden biridir. Bu teknikte altın uçlu ve tek kullanımlık olan iğnelerle işlem yapılır. Bu iğneler iyileşme noktasında avantaj sağlar. Daha hızlı iyileşme sağlayan iğneler, greftlerin zarar görmemesi açısından da faydalıdır. Çok ince ve küçük uç yapısına sahip greftler sayesinde yara izi ortaya çıkmaz. İşlem sırasında greftlerin muhafaza edildiği çözelti, kök yapısını güçlendirici etki yapar.

Long Hair FUE Saç Ekimi

Long hair FUE saç ekimi sırasında saçlar tıraş edilmeden işlem yapılabilir. Bu yöntem özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. Saçlarını kestirmek istemeyen erkekler de bu yöntemle saç ekimi yaptırabilir.

İğnesiz Saç Ekimi

İğnesiz saç ekimi yöntemi özellikle iğne korkusu olanlar için idealdir. Bu yöntemde lokal anestezi sırasında iğne kullanılmaz. Ekim sırasında implanter ya da lazer yöntemleri uygulanır.

Kök Hücre Saç Ekimi

Kök hücre saç ekimi işleminde, hastadan sağlıklı bir doku alınarak çoğaltılır. Tek bir hücrenin laboratuvar ortamında çoğaltılması ile milyonlarca hücreye ulaşmak mümkündür. Üretilen sağlıklı hücrelerin saç derisine nakledilmesiyle bu işlem tamamlanır.

IceGraft Saç Ekimi

Icecraft saç ekim yönteminde soğuk uygulama eşliğinde ekim yapılır. Greftler, soğuk pedlerde bekletilir. Ardından yine soğuk bir yapıda olan çözeltiye aktarılır. Bu sayede hücre ve dokular canlılığını korumaya devam eder. Bu yöntem herkes tarafından tercih edilebilir.

Tıraşsız Saç Ekimi Yapılır mı?

Tıraşsız saç ekimi yapılması bazı yöntemler için mümkündür. FUE, altın iğne gibi yöntemlerde tıraş edilmeden saça ekim yapılabilir. Ancak bu durum her zaman mümkün değildir.

Greft sayısı çok fazlaysa illaki tıraş yapılması gerekebilir. Bu noktada karar hekim tarafından verilir. İşlem başarı şansını artırmak için de tıraş yapılması gerekebilir. Bu nedenle her zaman hekiminize güvenmenizde fayda vardır. Son teknoloji saç ekim yöntemleri arasından uygun olanı tercih ederek, hekiminiz uygun gördüğü takdirde tıraş olmadan ekim yaptırabilirsiniz.