Saç Ektirenler Neden Bant Takar?

Saç ektirenlerin bant takması, operasyonun yol açtığı belirtileri azaltmak için yapılır. Saç ekimi, çeşitli nedenlerle saç dökülmesi problemi yaşayanlara yönelik bir operasyondur. Cerrahi bir operasyon olan bu işlem, alanında deneyimli hekimler tarafından yapılmalıdır. Aynı zamanda klinik ortamında ve hijyen koşullarına uygun şekilde operasyonun gerçekleştirilmesi de önemlidir.

Saç ektirenlerin bant takması, işlem sonrası zorunlu bir uygulamadır. Sporcu bandanalarına benzeyen bu bant, şişliğin azaltılması için takılır. Bant sayesinde şişlik alına ve başın diğer bölgelerine yayılmaz. Bu bandın genellikle bir hafta süresince kullanılması gerekir. Bu süre içerisinde ödem ve şişlik ciddi anlamda azalır. Böylece bant kullanımına gerek kalmaz.

Saç ekimi bandının ne kadar kullanılacağına hekim tarafından karar verilir. Hekimin belirlediği süreden önce bandın çıkarılmaması gerekir. Bunun yanı sıra bandın aynı sıkılıkta kalması ve kendiliğinden yerinden çıkmaması sağlanmalıdır.

Saç Ekimi Sonrası Kaç Gün Bandaj Takılır?

Saç ekimi sonrasında bandaj takılma süresi genellikle bir haftadır. Ancak bu süre hekim tarafından farklı bir biçimde belirlenebilir. Hekim yaptığı inceleme neticesinde şişliklerin azalmadığına kanaat getirirse bant takma süresini uzatabilir.

Saç ekimi, bireylerin hem fiziksel görünümlerini hem de psikolojilerini iyileştirmek üzere başvurdukları bir işlemdir. Bu işlem farklı yöntemler uygulanarak yapılabilir. Yaygın olarak kullanılan yöntem FUE olarak adlandırılır. Bunun yanı sıra sık tercih edilmese de FUT yöntemi de bazı hekimler tarafından kullanılır. Burada hastanın görüşü de önemlidir.

Saç ekimi sonrası bandın yanı sıra nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda hastalar bilgilendirilir. Beklenmeyen bir etki ortaya çıkarsa vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Saç ekimi işleminin bu iş için yetkili hekimler dışındaki kişilere yaptırılmaması gerekir.

SAÇ EKİM BANDI NE İŞE YARAR?

Saç ekim bandı, operasyon sonrası önemli bir işleve sahiptir. Saç ekimi sırasında kulak arkası ve enseden greftler alınır. FUE yönteminde greftlerin tek tek alınması gerekir. Diğer yöntemde ise ince bir kesi şeklinde greftler alınır.

Bu işlemler, greftlerin alındığı bölgede haliyle bir travmaya sebebiyet verir. Bu nedenle şişme, kızarıklık, kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Özellikle yeterli önlem alınmadığı takdirde şişlik yüze, göz çevresine yayılır. Burada önlem olarak saç ekim bandı kullanılır. Bandın kullanımı sayesinde farklı komplikasyonların da önüne geçmek mümkün olur.

Saç bantlarının takılmasındaki amaç şöyle özetlenebilir:

  • Saç derisinde hassasiyet oluşumunu engeller.
  • Şişme ve morarma gibi durumların önüne geçer.
  • Donör bölgeden akan sızıntı şeklindeki sıvıyı emerek bölgenin hijyenini korur.

Saç Ekim İşlemi Sonrası Saç Bandı Ne Zaman Çıkar?

Saç ekimi sonrası bandın çıkarılma zamanı hastadan hastaya değişebilir. Burada hekim tavsiyesine dikkat edilmesi gerekir. Saç bandının takılma süresi genellikle 24 saattir. Bu süre bazen 48 saate bazen de daha uzun bir zaman dilimine yayılır.

Bandın uykuda bile takılması gerekir. Saç ektirenlerin bant takması sayesinde iyileşme süreci hızlanır. Ancak bu süreçte farklı detaylara da dikkat edilmelidir. Örneğin kabuk bağlayan yaralara elle ve tırnakla müdahalede bulunulmamalıdır. İlk birkaç gün saç yıkanmamalı hatta mümkünse ekim sonrası ilk yıkama işlemi hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Bandın çıkarılmasıyla beraber kaşıntı ve yanma problemi de ortaya çıkar. Bu problemlerin önlenmesi için hekimler krem, losyon gibi ilaçlar önerebilir. Kaşıntı ve diğer komplikasyonlar genellikle birkaç günde geçer.

Saç Ekimi Bandı Ne Zaman Çıkarılır?

Saç ekim bandının çıkarılması için bazen bir gün bazen de 10 gün gerekebilir. Bu durum hastanın fizyolojik özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bandajın yanı sıra saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken farklı konular da vardır.

Saç ekimi sonrası her ne kadar bant taksanız da belirli miktar şişlik oluşumunun önüne geçmek mümkün olmaz. Şişkinliği minimum seviyede tutmak için şu detaylara dikkat etmelisiniz:

  • Dik oturmak yerine uzanır pozisyonda daha fazla vakit geçirmenizde fayda vardır.
  • Uzanırken başın daha yüksekte tutulmasında fayda vardır.
  • Saç ekimi sonrası sık sık su içilmelidir.
  • Doktorun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.
  • Operasyon bölgesine soğuk kompres yapılmalıdır.
  • Operasyon sonrası vücudu yoracak etkinliklerden kaçınılmalıdır.

Bandaj Çıkarıldıktan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Bandajınız çıkarıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken hekimin tavsiyelerine uygun şekilde saçınızı yıkamaktır. Yıkama sırasında son derece nazik davranmanız gerekir. Yıkama sırasında kabuklarla oynamamanız gerekir. Yıkama için doktorun önerdiği şampuanı kullanmalısınız.

Operasyon sonrası ilk on gün; ağır egzersizler, cinsel ilişki tavsiye edilmez. İlk bir ay güneş ve yağmur maruziyetine de dikkat edilmelidir. Saçınızı mevsimsel koşullardan koruyarak greftlerin daha sağlam şekilde tutunmasını sağlayabilirsiniz.

Doktora danışarak iyileşme sürecinde aynısefa yağı, aloe vera yağı gibi besleyici ürünler kullanılabilir. Bu tür ürünler, nemlenme sağlayarak kuruluğu engeller. İyileşme sürecinde sert taraklar, fırçalar, sprey, jöle gibi kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Bunların yanı sıra sağlıklı beslenme, bol su tüketimi gibi detaylara da dikkat etmek gerekir.

Saç Ekimi Sonrası Bandana Takmak Zorunlu mu?

Saç ekimi sonrası bandana takmak zorunludur. Bunun temel nedeni şişliği önleyen en etkili aracın bandana olmasıdır. Kafa bölgesinde meydana gelen şişlik göze doğru yayılma gösterir. Alnınız hatta göz kapaklarınız bile şişebilir. Bunun yanı sıra gözaltlarında ciddi morluklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle bandana takarak şişlik görünümü ciddi anlamda azaltılır.

Saç ekimi sonrası bandana takmanın farklı faydaları da vardır. Donör bölgede açılan gözeneklerden sebum sıvıları dışarıya akar. Bu sıvılar bandaj tarafından emilir. Yastığınız ve oturduğunuz yerler temiz kalır. Saç ektirenlerin bant takma nedeni bunlar gibi pek çok komplikasyonun engellenmesidir. Hekiminizin önerdiği süre boyunca bandı kafanızdan çıkarmamalısınız.