Saç Ekimi Operasyonu Kaç Saat Sürer?

Saç ekimi operasyonunun süresi tercih edilen yönteme göre farklılık gösterir. Ancak ortalama olarak 3 ila 5 saat arasında süren bir işlemden bahsedilebilir. Saç ekimi, saç dökülmesi problemi yaşayanlar için uygun bir tedavi biçimidir. Dökülen saçlar, kişiyi psikolojik ve fiziksel olarak olumsuz etkileyebilir.

Saç ekimi operasyonunun  süresi gelişen teknolojiyle beraber her geçen yıl daha da kısalır. Pratik bir şekilde greft toplayan cihazların olması sayesinde saç ekimi hızlıca yapılır. Bunun yanı sıra toplama ve ekim işlemlerinin aynı anda yapılmasını mümkün kılan yöntemler de vardır.

Operasyonun ne kadar süreceği hekim deneyimine de bağlıdır. Deneyimli hekimler işlemleri daha hızlı gerçekleştirerek kısa sürede tamamlar. Bu nedenle hekim seçiminin son derece dikkatli yapılması gerekir.

Saç Ekimi Kaç Seans Sürer?

Saç ekiminde seans sayısı bazen birden fazla olabilir. Burada belirleyici unsur hekim kararıdır. Aynı zamanda saç dökülmesinin boyutlarına göre de seans sayısı değişir. Seansların kaç saat süreceği de değişiklik gösterebilir.

Uzun süreli ve dikkat gerektiren bir işlem olan saç ekimi sırasında hem hekimin hem de hastanın dinlenmesi gerekir. Kan şekeri dengesinin korunması için bir şeyler yenmesi de gerekir. Bu nedenlerle süreç beklenenden uzun sürebilir.

İstenilen sonucun ne kadar sürede alınacağını planlayan hekimler, hastalarına gereken bilgiyi verir. Saç ekimi sırasında bazı istenmeyen durumlar da olabilir. Sağlıklı bir ekim işlemi için en az 4000 greft kullanılır. Bu greft sayısı üzerinde anlaşmanıza rağmen size daha az sayıda greft ekimi yapan klinikler de olabilir. Bu nedenle her zaman güvenilir hekimlerle çalışmalısınız.

SAÇ EKİMİ İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Saç ekimi işleminin süresinde farklı unsurlar etkilidir. Ekimi yapılacak greft sayısı bu noktada önemli bir detaydır. Aynı anda 4000 greft ekilecekse en az 8 saatlik bir işlem söz konusudur. Bu süreye dinlenme molaları da dâhildir. Başarılı bir işlem için hastanın da doktorun da belirli aralıklarla dinlenmesi gerekir.

Saç ekiminin süresi kullanılan yönteme göre de değişiklik gösterir. Greft toplama işlemi eğer manuel olarak yapılacaksa işlem daha uzun sürer. Motor ile greft toplama yapılacaksa daha kısa sürede işlemi tamamlamak mümkün olur. Kalem yöntemiyle de hızlı bir şekilde greft toplama yapılabilir.

Hastada ekim yapılacak bölgenin genişliğine göre sürede değişiklik söz konusu olabilir. Az bir alanda ekim yapılacaksa greft sayısı azalacağı için işlemler daha hızlı yapılır.

5000 Greft Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

5000 greft saç ekimi yaklaşık 8-10 saat arasında tamamlanır. Bu kadar fazla greftin eklenmesi için en az 3-4 kişilik bir ekibe ihtiyaç vardır. Sadece tek kişiyle 5000 greft ekimi yapmak çok zordur.

Saç ekimi işlemi sonucunu tam olarak alabilmek için 12 ay beklemek gerekir. İlk ekimden bir süre sonra ekilen bölgede dökülme olması normaldir. Sonrasında ise kişinin kendi saçının renginde saçlar çıkmaya başlar. İstenilen sonucun alınması için doğru yöntemin ve hekimin tercih edilmesi son derece önemlidir.

Yeterince deneyimli bir hekime tedavi olduğunuz takdirde sizin için en doğru yönteme karar verilir. Bunun yanı sıra ameliyathane şartları da önemli bir detaydır. Hijyenik olmayan koşullarda yapılan operasyonlar nedeniyle yara bölgelerde ya da donör bölgede iltihap oluşabilir.

Saç Ekimi Kaç Gün Sürer?

Saç ekiminin süresi hekim tarafından belirlenir. Çoğu zaman tek seansta sonuç almak mümkün olur. Ancak bazı durumlarda istenilen netice elde edilemeyebilir. Saç ekimi operasyonunun süresi işlemin başarı oranına göre şekillenir. Seans sayısı bazen 3 ya da 4 olabilir.

Hekimler kendi deneyim ve tecrübelerine göre en uygun seans sayısını belirler. Hastalar eğer yurt dışından ya da şehir dışından tedaviye katılacaksa konaklama ve sürecin diğer detaylarını planlamalıdır. Bu noktada bazı hastaneler ve klinikler de destek sağlar.

Saç ekimi operasyonu sırasında hekimin tavsiyelerine harfiyen uyulması önemlidir. Aynı zamanda beslenme, hijyen koşullarına ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.

Saç Ekimi Ameliyatı Zor mu?

Saç ekimi ameliyatının zorluğundan bazı durumlar söz konusu olduğunda bahsetmek mümkündür. Eğer uygun yöntemle ve deneyimsiz bir hekimle operasyon yapılırsa ameliyat süreci zor geçebilir. Ancak doğru hekim ve yöntem seçimi ile hiç zorlanmadan ameliyat sürecini atlatabilirsiniz.

Saç ekimi için kullanılan teknolojik yöntemler; ağrı, acı ve kesik olmadan işlemlerin yapılabilmesini mümkün kılar. Bunun yanı sıra operasyon geçiren kişiler günlük hayatına hızlı bir şekilde dönüş yapar.

Saç Ekimi Sonrası İlk On Gün Nasıl Geçer?

Saç ekimi sonrası ilk on gün, doğru bakımı uyguladığınız ve hekim tavsiyelerine dikkat ettiğiniz takdirde rahat geçer. İlk on gün boyunca kendinizi fazla yormamalı ve ağır işler yapmamalısınız.

Aynı zamanda saçınızda oluşan yaralara dokunmamalısınız. Bu süreçte kaşınma, yanma ve kızarıklık belirtileri normaldir. Doktorunuz tarafından verilen ilaçları kullanarak komplikasyonların etkisini azaltabilirsiniz.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Kaç Gün Sürer?

Saç ekimi sonrası iyileşme süresi herkeste aynı değildir. Genellikle ilk bir hafta içerisinde şişkinlik ve diğer belirtiler azalır. Hasta 15 gün içerisinde normal hayatına devam eder. Bu süreçte bol su içmekte ve başı yüksekte tutmakta fayda vardır.

İyileşme sürecinde hekiminize danışarak aloe vera, aynı sefa yağı gibi ürünler kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra güneşe çıkarken de dikkatli olmalısınız. İyileşme sürecini dikkatli geçirdiğiniz takdirde 6 ay sonra kaliteli ve gür bir şekilde saçlarınız uzamaya başlar.

Saç ekimi yaptırmadan önce detaylı bir araştırma yapmanızda ve kliniklerin paylaştığı öncesi-sonrası fotoğraflarını incelemenizde fayda vardır. Saç ekimi operasyonunun süresi hekimin belirlediği yönteme göre farklılaşabilir.